Tereyağında Uzayan Kahvaltılık Muhlama Tarifi

Tereyağında hazırlanan bu muhlama, sabah kahvaltılarına uygun, peynirli bir yöresel tava yemeğidir.

Tereyağında Uzayan Kahvaltılık Muhlama Tarifi

Hazırlık: 10 dk · Pişirme: 15 dk · 5 porsiyon · Kahvaltılık

Malzemeler

Yapılışı

  1. Tereyağını bir orta boy tencereye alarak orta ateşte eritin. Tereyağında Uzayan Kahvaltılık Muhlama Tarifi — Adım 1
  2. Mısır ununu tencereye ekleyip tereyağında renk alana kadar kavurun. Tereyağında Uzayan Kahvaltılık Muhlama Tarifi — Adım 2
  3. Azar azar suyu ekleyerek sürekli karıştırın. Tereyağında Uzayan Kahvaltılık Muhlama Tarifi — Adım 3
  4. Karışım kıvam kazanana kadar aralıksız搅maya devam edin. Tereyağında Uzayan Kahvaltılık Muhlama Tarifi — Adım 4
  5. Tel tel ayırdığınız peyniri karışımın üzerine serpin. Tereyağında Uzayan Kahvaltılık Muhlama Tarifi — Adım 5
  6. Kısık ateşte peynirin etraftaki sıcaklıkla başlayarak erimesini bekleyin. Tereyağında Uzayan Kahvaltılık Muhlama Tarifi — Adım 6
  7. Peynir erimeye başladığında karıştırma hareketiyle hafifçe katlayın. Tereyağında Uzayan Kahvaltılık Muhlama Tarifi — Adım 7
  8. Peynir tamamen eridikten sonra tuz ilave edin ve tencereyi ocaktan alın. Tereyağında Uzayan Kahvaltılık Muhlama Tarifi — Adım 8

Püf Noktaları

Sık Yapılan Hatalar

Malzeme Bulamazsanız

Saklama ve Isıtma

Muhlama, taze tüketildiğinde en lezzetli halindedir. Kalan muhlamayı hava geçirmez bir kapta buzdolabında en fazla 1-2 gün saklayabilirsiniz. Tekrar ısıtırken, kısık ateşte az miktarda su veya süt ekleyerek karıştırarak ısıtmanız, kıvamını yeniden kazanmasına yardımcı olacaktır. Mikrodalga fırında ısıtmak, dokusunu bozabilir.

Nasıl Servis Edilir

Muhlamayı sıcak olarak, üzerine biraz daha tereyağı gezdirerek servis edin. Yanında taze köy ekmeği veya mısır ekmeği ile sunulması tavsiye edilir.

Yöresel Not

Karadeniz mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan muhlama, özellikle Rize ve Trabzon yöresinde yaygın olarak tüketilir. Yörede kahvaltı sofralarının baş tacı olan bu lezzet, bölgenin süt ve peynir ürünlerinin bolluğuyla doğrudan ilişkilidir.

Ölçü mü lazım? Mutfak Ölçü Çevirici — 1 su bardağı un kaç gram, kaşık ölçüleri ve dahası.

Benzer Tarifler

İşinize yarayabilir: Trabzon Mutfağı Rehberi: Kuymaktan Hamsiye Karadeniz Sofrası